SkillsUSA state contest winners announced

CONTRIBUTED PHOTOFrom left, Kasey Taylor, Claudia Wrate and Austin Briley, all students in Orleans-Niagara BOCES' security and law enforcement program, took first place as a team in the Crime Scene Investigation contest at the 2018 New York State SkillsUSA competition.  

A number of students from the Orleans and Niagara Career and Technical Education centers took home medals from the 2018 New York State SkillsUSA competition in Syracuse.

SkillsUSA is a partnership of students, teachers and industry working together to ensure America has a skilled workforce. SkillsUSA helps each student excel.

First-place winners will compete in the national competition in Louisville, Ky., in June.

FIRST PLACE

Noah Bennett from Niagara Wheatfield High School, project based engineering 1 student, Automated Manufacturing Technology contest (Team A).

Tristan Kam from Wilson High School, project based engineering 2 student, Automated Manufacturing Technology contest (Team A).

Jacob Leising from Niagara Wheatfield High School, project based engineering 2 student, Automated Manufacturing Technology contest (Team A).

BettyLou Webb from Wilson High School, health occupations technician 2 student, Basic Health Care contest.

Nicholas Nowicki from Wilson High School, auto body studnet, Collision Repair contest.

Austin Briley from Lewiston-Porter High School, security and law enforcement 1 student, Crime Scene Investigation contest.

Kasey Taylor from Wilson High School, security and law enforcement 1 student, Crime Scene Investigation contest.

Claudia Wrate from Starpoint High School, security and law enforcement 2 student, Crime Scene Investigation contest.

Colt Dold from Starpoint High School, project based engineering 2 student, Engine Tech/Design contest.

Jared Feathers from Wilson High School, project based engineering 2 student, Engine Tech/Design contest.

Ross Simpson from Wilson High School, project based engineering 2 student, Engine Tech/Design contest.

Gavin Dietz from Newfane High School, welding 2 student, Welding contest.

Destiny Satkowski from Medina High School, allied health 2 student, Health Occupations Pro Portfolio contest.

SECOND PLACE

Taylor Morrissette from Lewiston-Porter High School, early childhood education 1 student, Early Childhood contest.

Reanna Hewitt from Niagara Wheatfield High School, culinary arts 2 student, Restaurant Services contest.

Louis Penque from Wilson High School, web development student, Web Design contest.

Zen Capton from Niagara Falls High School, web development student, Web Design contest.

Leon Thompson II from Newfane High School, advanced manufacturing and engineering student, Technical Drafting contest.

THIRD PLACE

Dominic Castiglione from Lewiston-Porter High School, HVAC 2 student, HVAC contest.

Kai Osier from Lewiston-Porter High School, Interactive APP VID Game Design.

Spencer Champlin from Starpoint High School, Interactive APP VID Game Design.

Karrigan Rotella from Lewiston-Porter High School, cosmetology 2 student, Nail Care Tech.

Jordan Tweed from Lewiston-Porter High School, cosmetology 2 student, Nail Care Model.

Robert Wilcox from Wilson High School, diesel technology student, Small Engine Service contest.

John Reed from Lockport High School, advanced manufacturing and engineering student, Automated Manufacturing Team contest.

Tyler Choate from Royalton-Hartland High School, advanced manufacturing and engineering student, Automated Manufacturing Team contest.

Brett Potter from Barker High School, advanced manufacturing and engineering student, Automated Manufacturing Team contest.

Elizabeth Langendorfer from Barker High School, health occupations technician 1 student, Basic Health Care Skills contest.

Skyler Christopher from Royalton-Hartland High School, early childhood education 2 student, Early Childhood Education contest.

Justin Corser from Lyndonville High School, computer technology student, Technical Comp App contest.