YMCA swimmers shine at RIT competition  

CONTRIBUTED PHOTODylan Lamont of the YMCA Swim Team, third from left, is pictured with his coaches, from left, Elise Schneider, Beth Gaskill and Brianne Strong, right, at the recent White Out Meet.

ROCHESTER — The Lockport YMCA Swim Team competed with distinction recently at the regional Winter Whiteout Invitational Swim Meet at the Rochester Institute of Technology.

“Our coaches Elisa Schneider, Nick Garlock, Beth Gaskill and Brianne Strong did a great job of preparing our swimmers for this meet,” said YMCA Program Director Aquatics/Wellness Darcee Hughes.

“We are so proud of all of our coaches and our YMCA swim team members.”

Traveling to RIT to compete were Stingrays Payton Carroll, Bethany Case, Ava Conklin, Laurel Creamer, Lauren Enderton, Emily Essary, Maggie Galley, Ellie Gaskill, Leah Gaskill, Carter Green, Luke Gunby, Ethan Heim, Brooke Kauffman, Drew Kauffman, Elena Keleher, Dylan Lamont, Lydia Lamont, Reagan Lilley, Madeleine Martino, Logan Ramos, Jacob Schnure, Joseph Skoumpris and Elizabeth Swarts.

The Lockport YMCA's top swimmer at the meet was Dylan Lamont, who competed in 10 events, placing first in nine of those events, many with personal best times.

Lauren Enderton, Elena Kelleher and Lydia Lamont placed in the Top 10 in seven different events. Leah Gaskill and Ethan Heim placed in the Top 10 in six different events. Also for the Stingrays, Drew Kauffman, Logan Ramos, Jacob Schnure and Elizabeth Swartz placed in the Top 10 in five different events.

The invitational meet was hosted by Northwest YMCA, with competition taking place on Dec. 16 and 17.

The Stingrays placed 4th overall among 21 YMCA swim teams competing.

Other top ten finishers in their age groups were the following Lockport YMCA swimmers, alphabetically:

• Laurel Creamer: 9th 100 Butterfly (1:53.65)

• Lauren Enderton: 2nd 200 Free Relay (2:50.01), 3rd 200 Medley Relay (2:57.68), 4th 50 Back (:39:42), 5th 50 Butterfly (:39:09), 6th 100 individual medley (1:29.96), 7th 100 Breast (1:46.92); 10th 50 Freestyle (:34.71)

• Emily Essary: 2nd 100 Medley Relay (1:36.90), 3rd 100 Free Relay (1:22.91)

• Maggie Galley: 2nd 200 Free Relay (2:50.01)

• Ellie Gaskil: 2nd 100 Medley Relay (1:36.90), 3rd 100 Free Relay (1:22.91), 9th 50 Back (:56:03)

• Leah Gaskill: 2nd 100 Medley Relay (1:36.90), 2nd 25 Back (:19.65), 3rd 100 Free Relay (1:22.91), 4th 50 Back (:46.27), 9th 25 fly (:22.33), 10th 25 Free (:18.98)

• Carter Green: 5th 100 Back (1:14.70), 7th 200 IM (2:41.10), 10th 100 Free (1:02.36)

• Ethan Heim: 2nd 200 IM 2:19.33, 2nd 100 Breaststroke (1:11.89), 4th 50 Breast (:33.00), 6th 100 Back (1:10.01), 6th 200 Breast (2:43.14), 7th 100 IM (1:06.73)

• Brooke Kauffman: 3rd 200 Medley Relay (2:57.68)

• Drew Kauffman: 2nd 100 Back (1:11.37), 3rd 50 Bac (:32.21), 3rd 50 Free (:28.54), 4th 100 IM (1:13.98), 4th 50 fly (:32.5)

• Elena Keleher: 2nd 100 Medley Relay (1:36.9), 5th 50 Breast (1:02.76), 3rd 100 Free Relay (1:22.91), 8th 50 Free (:44:04), 8th 25 Breast (:26.39), 8th 25 fly (:22.15), 9th 25 Free (:18:.89)

• Dylan Lamont: 1st 100 IM (1:34.50), 1st 50 Free (:36.39), 1st 25 Breast (:20.93), 1st 50 Fly (:45.98), 1st 25 Back (:19.88), 1st 100 Free (1:22.92), 1st 25 Fly (:19.57), 1st 25 Free (:14.99), 1st 50 Breast (:49.53)

• Lydia Lamont: 2nd 200 Free Relay (2:50.01), 3rd 200 Medley Relay (2:57.68), 3rd 50 Free (:33.31), 4th 50 Breast (:46.04), 5th 200 Free(3:01.93), 6th 100 Breast (1:45.52), 8th 100 IM (1:31.46)

• Madeline Martino: 2nd 200 Free Relay (2:50.01), 3rd 200 Medley Relay (2:57.68)

• Logan Ramos: 6th 100 IM (1:26.46), 8th 50 Back (:41.68), 8th 200 Free (2:51.55), 8th 50 Fly (:43.16), 9th 50 Breast (:46.71)

• Jacob Schnure: 2nd 100 Fly (1:06.02), 2nd 50 Free (:26.21), 2nd 50 Back (:32.22), 4th 200 IM (2:27.57), 6th 100 Free 58.46

• Elizabeth Swartz: 7th 100 Free (1:07.70), 8th 200 Free (2:30.03), 8th 100 Back (1:21.58), 10TH 500 Free (6:51.91), 10th 100 IM (1:23.42).

Recommended for you